Cenna wygrana nad Mławianką i kolejny duży krok do utrzymania [SKRÓT MECZU]

2023-05-20

To niesamowite jak skuteczni wiosną są u siebie piłkarze Concordii. W sobotnim meczu 29 kolejki III ligi, pomarańczowo-czarni odnieśli piąte z rzędu zwycięstwo na stadionie przy ul. Krakusa, który wciąż stanowi twierdzę nie do zdobycia. Tym razem Słoniki odprawiły z kwitkiem kolejną drużynę z górnej części tabeli, pokonując Mławiankę Mława 2:1. Wygrana nie przyszła im jednak łatwo, bo to rywal prowadził po pierwszej połowie 1:0. Elblążanie losy meczu odwrócili w drugiej części spotkania po bramkach Joao Augusto i Michała Górala. Wygrana ta ponownie pozwoliła Concordii opuścić strefę spadkową.

W sobotnim meczu trener Adrian Żurański nie mógł skorzystać z usług aż pięciu kontuzjowanych graczy: Tomasza Szawary, Oskara Kottlengi, Macieja Kaczorowskiego, Mariusza Pelca i Macieja Woźniaka. Za kapitana elbląskiej drużyny, do wyjściowego składu powrócił Radosław Bukacki, który zaleczył trapiący go ostatnio uraz i z konieczności zajął miejsce na boku obrony.

Licznie zgromadzeni na obiekcie przy Krakusa kibice, obejrzeli ciekawy, obfitujący w wiele sytuacji podbramkowych i otwarty mecz. Gospodarze pierwszy raz poważniej zagrozili mławskiej bramce w 12 minucie, ale wychodzącego sam na sam z bramkarzem
    Matusza Szmydta uprzedził w ostatniej chwili Piotr Piotrowski. W odpowiedzi, z ostrego kąta w polu karnym strzelał Michał Stryjewski. Tu z kolei świetnie zachował się Jakub Wąsowski łapiąc piłkę. Wymiana ciosów trwała dalej. W 15 minucie Mateusz Szmydt zagrał piętką do wychodzącego na czystą pozycję Jakuba Rękawka, którego strzał odbił golkiper Mławianki. Gdy wydawało się, że bliżej objęcia prowadzenia są gospodarze, w 22 minucie to Mławianka zdobyła pierwszego gola. Piłkę z rzutu wolnego dośrodkował w pole karne Mateusz Stryjewski, a tam najwyżej wyskoczył do niej Maciej Komorowski, który głową skierował ją do siatki. W 28 minucie powinno być 1:1, ale próba przelobowania bramkarza Mławianki przez Joao Augusto, zakończyła się niepowodzeniem, a futbolówka zamiast do bramki przeleciała obok słupka. Dwie minuty później po uderzeniu z dystansu Łukasza Kopki, Piotr Piotrowski na raty, ale złapał piłkę. Po pierwszej części bliżej wywiezienia kompletu punktów z Elbląga byli więc goście.

Od początku drugiej połowy inicjatywę przejęli elblążanie, którzy z dużą determinacją dążyli do wyrównania. Jeszcze w 52 minucie piłka po strzale zza pola karnego
    Radosława Nowickiego nieznacznie minęła światło bramki. Trzy minuty później znalazła już jednak drogę do siatki. Najpierw znów z dystansu strzelał Radosław Nowicki, a do odbitej przez bramkarza futbolówki dopadł Jakub Rękawek. Wychowanek Concordii dograł idealnie między nogami obrońców do stojącego przed bramką Joao Augusto, któremu pozostało tylko dołożyć nogę i było 1:1. Od tego momentu gra się wyrównała i obie strony starały się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W 62 minucie po sporym zamieszaniu w elbląskim polu karnym, w świetnej sytuacji znalazł się Joao Odilon, ale mając przed sobą tylko bramkarza strzelił obok słupka. Kilkadziesiąt sekund później na mocne uderzenie z okolic 20 metra zdecydował się Joao Augusto i znów dobrze w bramce spisał się Piotr Piotrowski, który odbił piłkę przed siebie. W 70 minucie brazylijski napastnik Concordii, po wrzutce Łukasza Kopki w pole karne, miał stuprocentową okazję, ale z kilku metrów strzelił obok słupka. Minutę później bezpośrednio z rzutu wolnego wykonywanego z okolic 35 metra, zaskoczyć bramkarza Concordii próbował Mateusz Stryjewski, ale Jakub Wąsowski wybronił zmierzającą pod poprzeczkę piłkę.

W 75 minucie
    Łukasz Kopka przejął piłkę po kuriozalnym błędzie Macieja Rogalskiego, a następnie podał na prawą stronę do Joao Augusto, który zagrał idealnie do Michała Górala, który znalazł się tam gdzie być powinien, pakując futbolówkę do pustej bramki. 23-letni napastnik wpisał się na listę strzelców dziewięć minut po wejściu na boisko, zdobywając swojego pierwszego gola w sezonie po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją. W ostatnim kwadransie meczu goście próbowali wyrównać, ale elbląska defensywa stanowiła monolit praktycznie nie do przejścia. Najlepszą okazję do zdobycia gola Mławianka miała w 85 minucie. Wówczas kapitalną interwencją popisał się Jakub Wąsowski, przenoszą piłkę nad poprzeczkę po uderzeniu z dystansu Jakuba Kopacza. W 88 minucie elbląski golkiper znów zabłysnął swoimi umiejętnościami, tym razem broniąc precyzyjny strzał z rzutu wolnego z okolic 25 metra Mateusza Stryjewskiego. Tym samym walnie przyczynił się do zdobycia przez swój zespół bardzo ważnego zwycięstwa, które pozwoliło Concordii ponownie opuścić strefę spadkową.

Concordia Elbląg – Mławianka Mława 2:1 (0:1)
    Bramki: 0:1 Maciej Komorowski (22'), 1:1 Joao Augusto (54' – asysta Rękawek), 2:1 Michał Góral (75' – asysta Joao Augusto)

Concordia: Jakub Wąsowski – Mateusz Jońca, Sebastian Weremko, Radosław Bukacki, Radosław Nowicki (66' Mateusz Zielecki), Szymon Drewek (90'+3 Oskar Bartosiński), Jakub Rękawek (90'+2 Michał Błaszczyk), Mateusz Szmydt (66' Michał Góral), Eryk Jarzębski, Łukasz Kopka, Joao Augusto Fortunato Mariano.

Mławianka: Piotr Piotrowski – Tom Dobek-Pietrowski (81' Sebastian Kurowski), Maciej Komorowski, Aleksander Olczak, Patryk Kostyk (60' Mateusz Karol), Jakub Kopacz, Joao Odilon, Michał Stryjewski, Mateusz Stryjewski, Maciej Rogalski, Jakub Tworek (60' Mateusz Sobotka).

Sędziował: Dawid Deptuła (Białystok)
    Żółte kartki: Nowicki, Joao Augusto (Concordia), Dobek-Pietrowski, Mateusz Stryjewski, Olczak (Mławianka)

W kolejnym meczu ligowym Concordia zmierzy się na wyjeździe z Legią II Warszawa. Spotkanie odbędzie się w środę, 24 maja o godz. 17:00 na obiekcie Legia Training Center w Urszulinie.