Prezes Concordii: W ciągu 2,5 roku powalczymy o II ligę [WYWIAD]

  2020-01-03
   fot. archiwum MMKS Concordia

  Przełom roku to zawsze czas podsumowań i rozliczeń. Ten miniony 2019 rok był niezwykle pomyślny dla Concordii, nie tylko na poziomie trzecioligowej drużyny seniorów, ale także w przypadku dzieci i młodzieży trenującej w szkółce piłkarskiej Concordii. O tym, co się działo poprzednim roku, a także o planach na najbliższą przyszłość rozmawiamy z prezesem MMKS Concordia Mirosławem Pelcem.

  Za nami bardzo udany 2019 rok, który przyniósł Concordii wiele sukcesów i zaszczytów. Jak w ocenie Prezesa wyglądał ten czas?

  - Bezspornie największym osiągnięciem dla naszego klubu był powrót po dwóch sezonach do trzeciej ligi. Prowadzony przez trenera Łukasza Nadolnego zespół zupełnie zdominował rozgrywki w czwartej lidze i już na kilka kolejek przed końcem zapewnił sobie awans. Do tego w połowie roku dołożyliśmy pierwszy w historii Concordii Wojewódzki Puchar Polski. Za dobry wynik można też uznać zajmowane po rundzie jesiennej 9 miejsce w trzeciej lidze. Jak na beniaminka pozycja w samym środku tabeli jest solidnym osiągnięciem i potwierdzeniem, że mamy zespół z potencjałem, którego stać na jeszcze więcej.

  Jak z kolei zdaniem Prezesa radziła sobie młodzież ze szkółki piłkarskiej?

  - Jeżeli chodzi o piłkę młodzieżową, to tutaj również nie brakowało nam sukcesów. Za taki można uznać m.in. dominację prowadzonych przez Krzysztofa Machińskiego zespołu juniorów w lidze wojewódzkiej oraz wywalczony jesienią awans do Ligi Makroregionalnej. Po raz kolejny z dobrej strony pokazał się również rocznik 2007, który pod wodzą trenera Bartłomieja Florka poprzedniej zimy wygrał wojewódzkie eliminacje i zagrał w ogólnopolskim finale Turnieju o Puchar Prezesa PZPN. W rundzie jesiennej wszystkie nasze drużyny młodzieżowe pokazały się z bardzo dobrej strony, czego potwierdzeniem są wywalczone do wyższych lig awanse juniorów, trampkarzy i młodzików.

  Concordia, to jak sama nazwa wskazuje Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy, który obok prowadzenia drużyny seniorów skupia się na szkoleniu dzieci i młodzieży. Tu, zwłaszcza w ostatnim roku zauważalny jest wyraźny progres.

  - Zgadza się. Za dobre posunięcie uważam powrót do naszego klubu trenera Bartka Florka, który objął funkcję zastępcy koordynatora ds. szkolenia. W mojej opinii jest to jeden z wyróżniających się szkoleniowców od młodzieżowej piłki w naszym regionie. Wdrożony przez niego program szkolenia w naszej szkółce piłkarskiej, zaczął już przynosić efekty. Widać to szczególnie w najmłodszych rocznikach, gdzie mamy coraz liczniejsze grupy. Nasi podopieczni mogą liczyć m.in. na dodatkowe treningi indywidualne dla wyróżniających się zawodników oraz treningi bramkarskie. Wszystko po to, by już za kilka lat wyszkolić zawodników, którzy będąc naszymi wychowankami będą stanowić o obliczu zespołu seniorów. Słowa uznania należą się także koordynatorowi naszej szkółki Krzysztofowi Machińskiemu oraz zastępcy koordynatora ds. transferów i rejestracji zawodników Marcinowi Szwedzie. Nasi wszyscy trenerzy pracujący w szkółce wnoszą wiele jakości w szkolenie dzieci i młodzieży i za to należą im się słowa podziękowania. Mam nadzieję, że plony z ich pracy będziemy zbierać już w najbliższych latach.

  Seniorska drużyna Concordii ma za sobą świetny rok, ale mimo to na koniec roku nie obyło się w niej bez zmian.

  - Nasz trzecioligowy zespół w rundzie wiosennej poprowadzi nowy trener Adam Boros, który przed laty odniósł z drużyną największy dotychczasowy sukces w historii klubu – awans do II ligi. Chcemy w najbliższej przyszłości nawiązać do tego wyczynu i powalczyć o trzeci poziom rozgrywkowy w naszym kraju. Trener Boros będzie miał za zadanie zbudować w ciągu 2,5 roku zespół, który osiągnie ten cel. Na razie jednak chcemy postawić na naszą zdolną młodzież, która wiosną powinna dostać więcej szansy na grę. Chcemy już ogrywać chłopaków z drużyny juniorów w trzeciej lidze. Z racji tego, że od stycznia mamy nowego trenera, nastąpią też zmiany kadrowe. Nie będziemy jednak robić rewolucji. Chcemy, aby większą część kadry stanowili zawodnicy z Elbląga i okolic, którzy są związani z naszym miastem. Będą to więc drobne korekty. Prowadzimy już rozmowy z potencjalnymi zawodnikami, którzy mogą nas potencjalnie wzmocnić. W kwestii odejść nie ukrywamy, że zgłaszają się do nas kluby z wyższych lig, które są zainteresowane naszymi zawodnikami.

  Jakie cele i plany ma w najbliższym roku Concordia?

  - Cel na najbliższe pół roku jest taki, aby w przypadku zespołu seniorów spokojnie utrzymać go w trzeciej lidze. Plan jest taki, by zakończyć sezon w pierwszej dziesiątce. Tak jak już wspomniałem, wiosna będzie czasem na ogrywanie naszych wyróżniających się juniorów. Drugim celem będzie utrzymanie zespołu juniorskiego w Lidze Makroregionalnej. Będzie to bardzo trudne zadanie, ale zrobimy wszystko, aby to osiągnąć. Niemal cała nasza drużyna to roczniki 2003 i 2004, podczas gdy w lidze tej rywalizują zespoły składające się z roczników 2001 i 2002. W miarę możliwości będziemy starali się wspomóc nasz zespół juniorski młodzieżowcami z drużyny seniorów.

  To co wyróżnia Concordię to stabilność finansowa klubu, który w tej kwestii zawsze radził sobie bardzo dobrze.

  - Środki na działalność naszego klubu są zapewnione. Duża w tym zasługa naszych głównych sponsorów firm: Dany Meble, Scandi, Concordia Meble oraz Fachman. Podziękowania należą się także wszystkim rodzicom dzieci z naszej szkółki za duży wkład i zaangażowanie w klub. Możemy również liczyć na duże wsparcie ze strony Miasta Elbląg. Chcemy z tego miejsca bardzo podziękować Panu Prezydentowi oraz Radnym za pomoc. Wiemy, że w mieście są też inne szkółki piłkarskie i kluby, ale uważamy, że w Elblągu jest miejsce dla wszystkich, w tym dwóch zespołów, które reprezentują nasze miasto na poziomie centralnym. Zdrowa konkurencja dobrze wpływa na wyniki młodzieży, a dobrze, by rodzice mieli także większy wybór w kwestii zapisów swoich dzieci do szkółki piłkarskiej.

  1Sokół Ostróda1837
  2Sokół Aleksandrów Ł.1936
  3Legia II Warszawa1836
  4Świt Nowy Dwór M.1933
  5Pelikan Łowicz1932
  6Znicz Biała Piska1932
  7Huragan Morąg1930
  8Unia Skierniewice1928
  9Concordia Elbląg1927
  10Broń Radom1926
  11RKS Radomsko1924
  12Olimpia Zambrów1923
  13Pogoń Grodzisk Mazow.1921
  14Lechia Tomaszów Mazow.1920
  15Ursus Warszawa1919
  16Ruch Wysokie Mazow.1917
  17Polonia Warszawa1917
  18KS Wasilków199

  OSTATNI MECZ

  KS Wasilków

  0:0

  Concordia Elbląg

  Bramki: KS Wasilków

  Bramki: Concordia Elbląg

  Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Concordia Elbląg
  ul.Krakusa 25; 82-300 Elbląg,  tel. / fax 55 235 40 99
  e-mail: a.concordia@wp.pl

  Biuro klubu otwarte
  wt. 14-17, czw. 14-17
  dyżury prezesa klubu: śr. 16:30-17:00

  NIP 578-295-17-51, Regon 280053410, KRS nr 0000278728
  PKO BP o/Elbląg nr 81 1020 1752 0000 0602 0100 6428

  do góry strony