Trener Concordii: Gramy już w stylu, który lubię i który uważam za skuteczny [WYWIAD]

  2023-03-03

  - Transfery, które przeprowadziliśmy w tym okienku transferowym, zostały dokonane z dużą starannością, aby wszystko współgrało najlepiej jak się da, a na treningach była rywalizacja. Myślę, że każdy kto do nas dołączył, ma piłkarską jakość oraz charakter, które pomogą w realizacji naszego celu – uważa trener Concordii Adrian Żurański. Ze szkoleniowcem pomarańczowo-czarnych rozmawialiśmy w przeddzień pierwszego w tym roku meczu o punkty w III lidze – z ŁKS II Łódź (sobota, godz. 14. Łódź).

  Zachęcamy do lektury rozmowy, w której trener Żurański podsumował okres przygotowawczy, dokonane transfery oraz przedstawił najbliższe plany na marzec.

  Za nami zimowy okres przygotowawczy. Przez dwa miesiące zespół rozegrał aż 10 sparingów, w których przetestowano wielu zawodników. Jak oceni trener ten czas? Czy udało się zrealizować wszystkie zamierzenia?


   

  Adrian Żurański: Patrząc na liczbę sparingów, wydaje się to duża liczba, natomiast minuty rozdzieliły się w dużej mierze na zawodników testowanych oraz młodzieżowców, którzy potrzebowali wielu minut gry, aby osiągać rozwój. Liczymy na nich, chcemy i wierzymy w to, że będą dawali jakość drużynie na trzecioligowych boiskach. U wielu widzę bardzo duży postęp. Przez cały okres przygotowawczy pracowaliśmy konsekwentnie nad poprawą rozumienia gry, organizacją taktyczną oraz nad zwiększaniem wytrzymałości. W głównym stopniu było to realizowane we fragmentach gier, choć nie zabrakło izolowanych biegów bez piłki, na których zawodnicy naprawdę ciężko pracowali, a efekt zwiększenia intensywności jest naprawdę widoczny.


   

  Zimą zespół przeszedł sporo zmian. Z klubu odeszło 9 zawodników, a w ich miejsce ściągnięto 8 graczy. Każda pozycja została wzmocniona, a po meczach kontrolnych widać, że transfery te mogą przynieść sporo jakości w grze drużyny. Jak podsumuje trener to okienko transferowe?


   

  - Bardzo ważne jest to, że najsolidniejsi zawodnicy grający w tamtej rundzie zostali. Odeszło wielu zawodników, z którymi albo były problemy albo nie do końca pasowali do drużyny. Transfery, które przeprowadziliśmy w tym okienku transferowym, zostały dokonane z dużą starannością, aby wszystko współgrało najlepiej jak się da, a na treningach była rywalizacja. Myślę, że każdy kto do nas dołączył, ma piłkarską jakość oraz charakter, które pomogą w realizacji naszego celu. Pamiętajmy jednak, że liga wszystko zweryfikuje.


   

  Gdy się obejmuje zespół w środku rundy, ciężko wprowadzić wielkie zmiany w drużynie. Dopiero zimą miał trener możliwość zbudowania swojego zespołu i przepracowania z nim całego okresu. Efekty tej pracy były zauważalne w ostatnich sparingach, gdzie Concordia zmierzyła się z trzecioligowcami. Czy przez ten czas udało się przekazać i wypracować styl i filozofię gry, którą trener preferuje?


   

  - Szczerze powiedziawszy, przejmując zespół w tamtej rundzie, udało się bardzo szybko wprowadzić wiele ważnych dla mnie aspektów taktycznych i filozofii gry. Zawodnicy z dużą otwartością przyjęli zaproponowany styl. Połowa okresu przygotowawczego była poświęcona na selekcję i dobór zawodników, co nieco ograniczyło możliwość drużynowego rozwoju, ale za to przez kolejny miesiąc i tak zdążyliśmy zrealizować wiele założeń. Z pewnością drużyna gra w stylu, który lubię i który uważam za skuteczny. Myślę, że zawodnicy dobrze się w nim czują. Każdy zna swoje funkcje i zadania do realizacji w poszczególnych momentach gry. O ile będą chęci i otwarte głowy - z każdym kolejnym tygodniem będziemy wznosić się na jeszcze wyższy poziom.


   

  Marzec dla Concordii będzie piekielnie pracowity. W ciągu 28 dni czeka nas aż 7 meczów, w tym 5 na wyjazdach. Pierwsze trzy mecze ligowe gramy ze ścisłą czołówką tabeli. Każdy punkt będzie tu na wagę złota. Zakłada trener jakiś plan minimum na te marcowe mecze?


   

  - Według mnie z kadrą, którą mamy obecnie, każdy mecz to potencjalne 3 punkty. W każdym meczu musimy być w pełni skoncentrowani na grze od początku do końca - wtedy będziemy wygrywać. Mamy wiele meczy do rozegrania, to prawda, będzie ciężko, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Kondycyjnie jesteśmy przygotowani. Do tego musimy w tym okresie solidnie zadbać o regenerację, aby być gotowym na grę w każdym meczu na pełnym skupieniu. W naszej grupie 3 ligi każdy mecz będzie bardzo wymagający, tak więc nie możemy zostawiać formy na później. Każdy mecz jest dla nas ważny w kontekście zwycięstwa. Od teraz musimy skupiać się na każdym nadchodzącym meczu.


   

  W sobotę drużyna zagra w Łodzi z rezerwami ŁKS. Wiosną rywal wygrał w Elblągu 2:0. Będzie rewanż na przeciwniku?


   

  - Z pewnością będzie to mecz rewanżowy. Jedziemy do Łodzi po 3 punkty, a boisko wszystko zweryfikuje.


   

  Cel na wiosnę jest jeden – utrzymanie. Co będzie kluczem, by zrealizować to założenie?


   

  - Tak jak już wspomniałem - kluczem będzie skupienie i pełna koncentracja w każdym meczu.
   

  1ŁKS II Łódź3161
  2Legionovia Legionowo3158
  3Świt Nowy Dwór M.3158
  4Pogoń Grodzisk Mazow.3056
  5Legia II Warszawa3151
  6Mławianka Mława3150
  7Lechia Tomaszów Mazow.3048
  8Unia Skierniewice3148
  9Jagiellonia II Białystok3044
  10Pilica Białobrzegi3041
  11Pelikan Łowicz3038
  12Broń Radom3034
  13Concordia Elbląg3132
  14Olimpia Zambrów3031
  15Warta Sieradz3130
  16Sokół Ostróda3029
  17Ursus Warszawa3023
  18Błonianka Błonie3023

  OSTATNI MECZ

  Concordia Elbląg

  1:1

  Warta Sieradz

  Bramki: Concordia Elbląg

  Mateusz Szmydt (68')

  Bramki: Warta Sieradz

  Piotr Mielczarek (37')

  Miejski Młodzieżowy Klub Sportowy Concordia Elbląg
  ul.Krakusa 25; 82-300 Elbląg,  tel. / fax 55 235 40 99
  e-mail: a.concordia@wp.pl

  Biuro klubu otwarte
  wt. 12-16, śr. 14-17, czw. 14-17
  dyżury prezesa klubu: śr. 16:30-17:00

  NIP 578-295-17-51, Regon 280053410, KRS nr 0000278728
  PKO BP o/Elbląg nr 81 1020 1752 0000 0602 0100 6428

  do góry strony